Box - office

XI Chekhov International Theatre Festival
May 19 - July 14, 2013

The Festival program consists of three parts:
- World Series
- Program of Moscow Theatres
- Regional Program: “XI Festival’s productions and Chekhov Festivals international programs in the cities of Russia and in Riga.

Chekhov International Theatre Festival  - Program 2013
By tradition the main part of Moscow Series will incorporate the more fascinating stagings of the world drama and musical theatre of the recent years.
The program of XI Festival will feature the stagings by directors and choreographers who have collaborated with the Chekhov Festival for more than one season. Thus the new works will be presented by Robert Lepage (Playing Cards 1: the SPADES”, Canada); Matthew Bourne (The Sleeping Beauty, Great Britain); James Thiérrée (Raoul, France); Victoria Tierre-Chaplin (Murmures des Murs, France); Joseph Nadj (Sho-bo-gen-zo, France); Emmanuel Demarcy-Mota (Rhinoceros), Lin Hwai-min (Nine Songs, Taiwan). The cast of performers are also well-known to and much loved by Russian public: Sylvie Guillem (6,000 Miles Away, Great Britain); Aurelia Tierre-Chaplin (Murmures des Murs, France); Maria Pages (Utopia, Spain).
Besides, XI Chekhov Festival will present the works by directors, choreographers and troupes that have been so far little known in Russia. These include:
- Production by two German directors having long and with much success worked in Europe – Andreas Kriegenburg and David Marton. The Trial after Kafka, staged by Kriegenburg, will be presented by Münchner Kammerspiele within the framework of Year of Germany in Russia. David Martons staging of Harmonia Caelestis based on Peter Esterhazys novel will be presented by Burgteater of Vienna that hasnt toured in Russia for over ten years.
- A small British company 1927, having already made a name for itself both at home and internationally, will present an inventive and incredibly strong-imaged production Animals and Children Took to the Streets.
- São João National Theatre of Portuglal will show the production of The Shadows directed by Ricardo Pais. It was praised by critics as a theatrical miracle.
- Legend Lin Dance Theatre of Taipei (Taiwan) will introduce the Festival audiences into the unique art of choreographer LIN Lee-Chen.
For the first time the program of Chekhov Festival will feature two ballets by well-known Israeli troupe Batsheva Dance Company (Deca Dance and SADEH21). Public will be offered the work by choreographer Ohad Naharin and Batsheva dancers who are generally referred to as pearls of modern dance.
The Festival program features two co-productions with participation of Chekhov Festival: Orpheus Syndrome based on the works by Vladimir Mayakovsky and Jean Cocteau (in association with Théâtre Vidy-Lausanne, SounDrama Studio and Rudra-Béjar Lausanne, director Vladimir Pankov); and As You Like It after Shakespeares A Midsummer Nights Dream (in co-production with School of Dramatic Art and Dmitri Krymovs Laboratory, director Dmitri Krymov).
For the first time World Series will feature the production by young Byelorussian director Yekaterina Averkova (First Prize at the Youth Theatre Forum of the CIS, Baltic ountries and Georgia, Kishinev, Moldova, June 2012) Office after the like-named play by Ingrid Lausund.

The Festival will also incorporate the next Workshop with young directors from the CIS, Baltic countries and Georgia.

The Chekhov Festival carries on implementing the program of bringing the entries to the Festival to the regions of Russia. This time regional audiences will have the opportunity to see four stagings from World Series: Murmures des Murs, Orpheus Syndrome, Deca Dance and Animals and Children Took to the Streets, along with Chekhov Festivals international projects The Tempest, The Twelfth Night and The Three Sisters. These productions will be shown at the Platonov Festival in Voronezh, as well as in St. Petersburg, Samara, Yekaterinburg and Novosibirsk. The regional programs are sponsored by Regional Public Fund in Support of Chekhov Festival and official donor of the program VTB-24 Bank.

Three productions of the program will be presented in Riga by Chekhov Festival and Mikhail Chekhov Russian Drama Theatre.

The Moscow program of the 2013 Festival will be dedicated to outstanding Russian director Peter Fomenko and will feature the stagings by the maestro and his disciples.


World Series

title, author director, troupe state dates venue

Raoul


Directed, designed and performed by James Thiérrée

La Compagnie du Hanneton (Paris)



France

 

May 19, 20, 21, 23, 24, 25 Mossovet Theatre
The Office

By Ingrid Lausund


Director and Composer Ekaterina Averkova

Yanka Kupala National Academic Theatre (Minsk)

Belarus May 24 Pushkin Theatre

Orpheus Syndrome


After Vladimir Mayakovsky and Jean Cocteau


Director Vladimir Pankov

Théâtre Vidy-Lausanne in cooperation with SounDrama Studio in coproduction with Chekhov International Theatre Festival

Switzerland Russia May 27, 28, 29, 30, 31 Pushkin Theatre
Deca Dance
Choreographer Ohad Naharin

Batsheva Dance Company (Tel Aviv)

Israel May 27, 28, 29 Mossovet Theatre
Sadeh21
Choreographer Ohad Naharin

Batsheva Dance Company (Tel Aviv)

Israel May 31,
June 1, 2
Mossovet Theatre
Harmonia Caelestis
Musical Theatre after Péter Esterházy

Director David Marton

Burgtheater (Kasino am Schwarzenbergplatz) (Vienna)

Austria May 31,
June 1, 2
Tereza Durovas Teatrium na Serpukhovke

Murmures des Murs


Concept and Direction Victoria Thiérrée-Chaplin

Performers Aurélia Thiérrée et. al

Compagnie des Petites Heures (Paris)

France June 3, 4, 5 Pushkin Theatre
As You Like It
after Shakespeare's A Midsummer Nights Dream

Idea, Composition and Staging Dmitry Krymov

Chekhov International Theatre Festival,
Theatre "School of Dramatic Art",
Dmitry Krymovs Laboratory

Russia June 4, 5, 6 Theatre «School of Dramatic Art»

Song of Pensive Beholding


Choreography and Styling LIN Lee-Chen

Legend Lin Dance Theatre (Taipei)

Taiwan June 5, 6, 7, 8 Mossovet Theatre

Nine Songs


Choreography LIN Hwai-min

Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan (Taipei)

Taiwan June 6, 7, 8, 9, 10 Tereza Durovas Teatrium na Serpukhovke

The Animals and Children took to the Streets


Author and Director Susanne Andrade,

Film, Animation and Design - Paul Barrit

Company "1927" (London)

Great Britain June 7, 8, 9, 10, 11, 12 Pushkin Theatre
Sleeping Beauty by Matthew Bourne

Music by Pyotr Tchaikovsky

Director and Choreographer Matthew Bourne

New Adventures Production (London)

Great Britain June 12, 13, 14, 15 (13.00, 19.00),
16 (13.00, 19.00)
Mossovet Theatre

The Trial


By Franz Kafka


Director and Scenographer Andreas Kriegenburg

Müncher Kammerspiele (Munich, Germany)

Germany June 14, 15, 16 Tereza Durovas Teatrium na Serpukhovke
Rhinocéros

By Eugène Ionesco

Director Emmanuel Demarcy-Mota

Théâtre de la Ville (Paris)

France June 15, 16 Pushkin Theatre


Sho-bo-gen-zo

Performance by Josef Nadj, Cécile Loyer, Joëlle Léandre & Akosh S.


Choreography and Set Design - Josef Nadj

Centre Choréographique National dOrléans

France June 18, 19,
20, 21
Pushkin Theatre
6000 Miles Away
One-act ballets:

"27'52''"
"Rearray"
"Bye"



Choreographers:

Jiři Kylián,
William Forsythe,
Mats Ek

With participation of Sylvie Guillem

Sadlers Wells, London and Sylvie Guillem Production

Great Britain June 19, 20,
22, 23, 24, 25
Mossovet Theatre
Playing Cards I: SPADES
Director Robert Lepage

Ex Machina (Quebek)

Canada June 25, 26, 27, 28, 29, 30 Nikulins Circus on Tsvetnoy Boulevard
Shadows
Our sadness is our great joy

Author and Director Ricardo Pais

Teatro Nacional São João (Porto)

Portugal July 4, 5, 6 Mossovet Theatre
Utopía

Created by María Pagés

Idea, Direction and Choreography María Pagés

María Pagés Company (Madrid)

Spain July 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 Mossovet Theatre



Moscow Program:

Title, authorDirectorDatesTheatre

War and Peace. The Beginning of the Novel

Leo Tolstoy
Scenes

Pyotr Fomenko

May 20,
July 2
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

The Three Sisters

Anton Chekhov

Pyotr Fomenko

May 22,
June 22,
July 6
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

Moscow - Petushki

Venedict Erofeev

Sergei Zhenovach

May 24, 30

Theatre Art Studio

Theatrical Novel (Notes of the Deceased)

Mikhail Bulgakov
Stage version of the theater

Pyotr Fomenko
Kirill Pirogov

May 24,
June 24,
July 12
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

Marienbad

Sholem Aleichem

Yevgeny Kamenkovich

May 25Theatre Arts Studio

Wolves and Sheeps

Alexander Ostrovsky

Pyotr Fomenko

May 25,
June 21,
July 1
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

Gamblers

Nikolai Gogol

Sergei Zhenovatch

May 26

Theatre Art Studio

The Dowerless (Bespridannitsa)

Alexander Ostrovsky

Pyotr Fomenko

May 26,
June 17,
July 9
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

The Madwoman of Chaillot

Jean Giraudoux

Pyotr Fomenko
Kirill Pirogov
Nikolai Druchek

May 27,
June 20, 29,
July 5
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

Talents and Admirers

Alexander Ostrovsky

Mindaugas Karbauskis

May 28,
June 13, 26
Mayakovsky Theatre

Family Happiness

Leo Tolstoy
Stage composition on the story of the same name

Pyotr Fomenko

May 29,
June 26,
July 3
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

Triptych

Alexander Pushkin
Stage composition based on "Count Nulin", "The Stone Guest", "Scene from Faust"

Pyotr Fomenko

May 30,
June 18,
July 11
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Small Hall

White Nights

Fyodor Dostoyevsky

Nikolai Druchek

May 30 (20.00),
June 14, 30,
July 11
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Old Stage

What a Pity

Gabriel García Márquez
Sketchy composition based on monoplay "Love Rebuke to the Man Who Sits in the Chair"

Pyotr Fomenko

May 31,
June 9, 29

Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Old Stage

The Poisoned Tunic

Nikolai Gumilev

Ivan Popovski

June 15,
July 7
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Small Hall

The Tale of Ardenn Forest

Julyi Kim
Musical performance on the canvas of the play of William Shakespeare As You Like It"

Pyotr Fomenko

June 17,
July 9
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Old Stage

One Absolutely Happy Village

Workshops sketches after the novel of the same name by Boris Vakhtin

Pyotr Fomenko

June 19,
July 4, 8
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Old Stage

The Queen of Spades

Alexander Pushkin

Pyotr Fomenko

June 21

Vakhtangov Theatre

Rhinocéros

Eugène Ionesco

Ivan Popovski

June 28,
July 10
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Main Stage,
Great Hall

The Most Important

Mikhail Shishkin
Sketches and improvisations based on the novel "Venus Hair"

Yevgeny Kamenkovich

June 28,
July 10
Pyotr Fomenkos Workshop Theatre
Old Stage




Chekhov International Theatre Festival Foundation
presents
performances of the program of XI Chekhov International Theatre Festival and Chekhov Festival international projects in regions of Russia and in Riga

Official Sponsor of the Regional Program

vtb24_______.gif


Title, authorDirector, troupeDatesCityVenue

The Tempest

William Shakespeare

Declan Donnellan

Chekhov International Theatre Festival, Theatre Les Gemeaux (France) in cooperation with Cheek by Jowl Theatre (Great Britain)

April 16, 17

April 20
Ekaterinburg

Samara

Samara Gorky Drama Theater

The Twelfth Night

William Shakespeare

Declan Donnellan

Chekhov International Theatre Festival, International Confederation of Theatre Associations, Theatre Les Gemeaux (France) in cooperation with Cheek by Jowl Theatre(Great Britain)

April 21SamaraSamara Gorky Drama Theater

The Three Sisters

Anton Chekhov

Declan Donnellan

Chekhov International Theatre Festival, Theatre Les Gemeaux (France) in cooperation with Cheek by Jowl Theatre (Great Britain)

April 26, 27Saint PetersburgVyborgsky Cultural Center

Orpheus Syndrom

Based on works by Vladimir Mayakovsky and Jean Cocteau

Vladimir Pankov

Théâtre Vidy-Lausanne (Switzerland), Chekhov International Theatre Festival in partnership with Rudra-Béjart Lausanne and in collaboration with SounDrama Studio

June 4

June 7, 8

Samara

Ekaterinburg

The Opera and Ballet Theatre

The Drama Theatre

Deca Dance

Ohad Naharin

&Batsheva Dance Company (Israel)


June 5, 6

June 9, 10

June 14, 15

June 19

Voronezh

Saint Petersburg

Ekaterinburg

Novosibirsk
The Opera and Ballet Theatre

Mariinsky Theatre

The Opera and Ballet Theatre

The Opera and Ballet Theatre

Murmures des Murs

Victoria Thierrée-Chaplin

Compagnie des Petites Heures (France)


June 8, 9

June 13, 14

June 17, 18

June 22, 23

June 28, 29

Voronezh

Samara

Ekaterinburg

Khanty-Mansiysk

Saint Petersburg
Voronezh Concert Hall

The Opera and Ballet Theatre

The Drama Theatre

Yugra Classic Concert and Theatre Centre

Vyborgsky Cultural Center

The Animals and Children took to the Streets

Susanne Andrade

Susanne Andrade

1927 (Great Britain)

June 14, 15, 16

June 20, 21

June 25, 26

June 29, 30
Voronezh

Samara

Saint Petersburg

Riga
Young Spectator's Theatre

Samara Philharmonic Hall

Vyborgsky Cultural Center

Mikhail Chekhov Riga Russian Theatre

The Office

Ingrid Lausund

Ekaterina Averkova

The National Janka Kupala Theatre (The Republic of Belarus)

July 6, 7RigaMikhail Chekhov Riga Russian Theatre




Photo
gallery
Video
gallery
2006 2014
Chekhov International
Theatre Festival
Design by Nyans

Whenever the materials of this site are printed, fully or partially reproduced, replicated or copied to other websites, reference to chekhovfest.ru is compulsory.